Захист від колекторів: законодавче врегулювання
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості» в повній мірі введено в дію з 14 липня 2021 року. Він чітко регулює роботу колекторських компаній на законодавчому рівні.
Згідно з ЗУ колекторські компанії:
- не мають права працювати поза реєстром;
- взаємодіють з боржником лише встановленими способами;
- мають дотримуватися правил етичної поведінки.
Колекторська компанія як юридична особа має бути зареєстрована у відповідному реєстрі. З моменту набрання чинності закону колекторські компанії мають місяць на подданя документів НБУ для включення в реєстр. У іншому випадку банк чи фінансова установа змушені будуть розірвати договір з компанією.
Національний Банк України наглядатиме за роботою колекторських компаній, зокрема, за їхньою взаємодією з клієнтом. Наразі встановлено декілька способів взаємодії з боржником:
- безпосередня – телефонні переговори, відеозустрічі, особисті зустрічі з 9 до 19 години (якщо особа дала згоду на таку зустріч);
- надсилання голосових, текстових чи інших повідомлень через засоби комунікації;
- надсилання поштових відправлень за місцем проживання чи роботи з позначкою «Вручити особисто».
Під час будь-якої взаємодії колектор повинен повідомити ім’я, назву компанії, контактні дані, підставу для взаємодії, розмір боргу та неустойки.
Під час взаємодії колектори повинні дотримуватися етичних норм. Для них встановлено декілька заборон. До них відносять заборони:
- шантажу, залякування, погроз та інших незаконних дій;
- введення в оману відносно розміру заборгованості, способів стягнення, можливості застосування адміністративного чи кримінального переслідування щодо боржника;
- контактувати з боржником чи його родичами більш як два рази на добу;
- приховувати контактні дані;
- застосовувати автоматичний додзвін понад 30 хвилин на добу;
- передавати інформацію про борг та боржника третім особам, що не є учасниками справи;
- вимагати погашення заборгованості способам, не передбаченим законодавством, тощо.