

Прогноз економічного зростання: як МВФ планує відновлювати глобальну економіку
Аналітичний фонд МВФ знизив показники зростання до економіки на 2022 рік до прийнятних 4,4%.
Індикатори вказують на меншу динаміку зростання, причиною якої стали розповсюдження штаму «омікрон» та порушення у ланцюгах постачання. Окрім того, у багатьох країнах показники інфляції перевищили очікувані, загострилася геополітична ситуація, а фінансові ринки характеризуються волатильністю.
Відтак задля покращення економічного становища наразі від всіх країн необхідні згуртованість та готовність до змін.
МВФ ставить три основні задачі для відновлення глобальної економіки:
- нарощування зусиль для боротьби з «економічно тривалим COVID»;
- вибір курсу в умовах жорстокої монетарної політики;
- забезпечення стійкості держфінансів за умови великого світового боргу.
Нарощування зусиль для боротьби з «економічно тривалим COVID»
Вже до 2024 року становитимуть 13,8 трлн доларів втрати обсягів виробництва через пандемію.
Виникнення нових штамів натякає на те, що пандемія може затягнутися. В таких умовах необхідно забезпечити доступ кожної країни до інструментарію боротьби з COVID (вакцини, тести, методи лікування).
Щоб ці інструменти залишалися актуальними на тлі еволюції вірусу, необхідна фінансова підтримка.
Відчутним стартом у боротьбі з COVID-19 стане авансове вливання коштів у розмірі 23,4 млрд доларів. Цього стане на покриття дефіциту фінансування Ініціативи. Надалі важливо координувати роботу міністерств охорони здоров’я та фінансів для підвищення стійкості до наявних та потенційних майбутніх штамів, пандемій.
Нарощування зусиль для боротьби з «економічно тривалим COVID»
На несхожі між собою країни однаково тисне інфляція, що може вимагати відходу від адаптивного курсу грошово-кредитної політики.
Працюючи на перспективу, необхідно зважати на ситуацію у країні та приймати оптимальні рішення. Так, для США та Сполученого Королівства, де ринок праці напружений, а інфляція перевищує очікування, оптимальнім буде відхід від адаптивної грошової політики.
У країнах зони євро такий рух може бути уповільненим, але вимагає моніторингу та своєчасної реакції, якщо того вимагатимуть економічні показники.
Зараз загальні фінансові умови залишаються сприятливими, але у разі необхідності країни, що формуються, та країни, що розвиваються, мають готуватися до зміни напрямків потоків капіталу.
Підготовкою до цього стане встановлення строків повернення боргу та зменшення кількості боргів у іноземній валюті.
Забезпечення стійкості держфінансів за умови великого світового боргу
Бюджетні заходи, що були спрямовані на уникнення нової Великої депресії, призвели до підвищення рівнів заборгованості. У 2020 році світовий борг сягнув позначки у 226 трлн доларів.
Більшість країн у такому випадку можуть надалі підтримувати уразливе населення та систему охорони здоров’я, при цьому знижуючи дефіцити та рівні боргу.
Так, у країнах, де економіка відновлюється, цілком нормальне швидке зростання бюджетної підтримки.
Для країн, що розвиваються, рішення будуть більш компромісними. Вузький арсенал бюджетних засобів привів до більш слабкого відновлення економіки. У такому випадку необхідні значні інвестиції.