Чим загрожує розбрат з новим інвестором підприємства «Мотор Січ»?

Contact Us

Чим загрожує розбрат з новим інвестором підприємства «Мотор Січ»?

Китайська компанія Beijing Skyrizon Aviation повідомила Україні про вірогідність інвестиційного арбітражу через дії української влади, які тягнуть за собою неможливість контролю над АО «Мотор Січ». В компанії зазначили, що цим Україна порушує свої міжнародні зобов’язання, передбачені двосторонньою українсько-китайською угодою. Потенційна сума відшкодування становить 3,5 млрд. дол.

Нагадаємо, «Мотор Січ» опинилася в центрі міжнародних переговорів після того, як акції компанії потрапили до рук китайського власника.

Дане підприємство вважається стратегічно важливим для України і є одним зі світових лідерів з виробництва авіаційних двигунів для цивільної та військової авіації. З кінця 1990-х років акції компанії належали В’ячеславу Богуслаєву.

Однак, у 2015-му році «Мотор Січ» уклала меморандум з вищезазначеною китайською компанією, а в 2016-му році Богуслаєв продав свої акції ряду офшорних компаній. В результаті побоювань існування ризику для національної безпеки України, зокрема можливості витоку технологій в Китай, у 2017-му році в межах кримінального провадження акції підприємства були арештовані.

В результаті цього китайський інвестор втратив можливість призначати свій менеджмент і реально контролювати компанію.

У 2018-му році влада України й китайська компанія підписали договір про співробітництво, відповідно до якого китайський інвестор повинен був передати «Укроборонпрому» 25 % акцій, які надають право вето щодо ключових рішень товариства. Крім того, Україна мала отримати 100 млн. дол. фінансової підтримки на розвиток авіаційної галузі.

Проте, незабаром українська сторона відмовилась від співробітництва, посилаючись на загрозу національній безпеці.

Але китайська компанія знайшла іншого українського інвестора — Олександра Ярославського. Та Антимонопольний комітет України відмовився приймати таку заявку про співробітництво по «технічним причинам». А акції підприємства «Мотор Січ» досі знаходяться під арештом.

У всьому світі розповсюджена практика проведення перевірки впливу на національні інтереси та безпеку країни покупки іноземними інвесторами стратегічних об’єктів. Вона відбувається відповідно до спеціального законодавства, але в Україні такого законодавства немає.

Згідно з положеннями українсько-китайської угоди 1992-го року сторони домовились надавати інвесторам один одного певні права та гарантії. У випадку порушення таких зобов’язань іноземні інвестори мають право подати позов до міжнародного суду.

Це не означає, що Україна приречена на поразку. У нашої держави також є ряд контраргументів:

  1. Захисту підпадають саме китайські інвестори. Проте, як зазначалося вище, частина акцій належить офшорним компаніям, структура контролю над якими не розкривається.
  2. Захисту підлягають лише ті інвестиції, які були зроблені відповідно до українського законодавства. Оскільки китайський інвестор не отримав згоди АМКУ, такими їх вважати не можна.
  3. Україна також напевне буде посилатися на той факт, що її дії виправдані мотивами національної безпеки.

Наразі Міністерство юстиції має створити робочу групу щодо даного питання за участі всіх зацікавлених сторін. Як свідчить практика, такі перемовини можуть бути результативними, проте, якщо держава твердо вирішила заблокувати всі спроби купівлі «Мотор Січ» — досягнення домовленості малоймовірне.

Але варто розуміти, що арбітражний трибунал не має повноважень примусити Україну забезпечити відновлення китайського контролю над вітчизняним підприємством. Питання тільки полягає в ціні, яку наша країна заплатить за своє рішення з державного бюджету.

Джерело: Інтернет-ресурс

Поділитися цим повідомленням?

smm